adana kebabı - Adana Kebabı Nasıl Yapılır?
Adana Mutfağı

Adana Kebabı Nasıl Yapılır?

Adana Kebabı Tarifi

Adana kebabı ülkemizin dünyaca meşhur  tatlarından biridir. Hemen hemen herkesin favori bir kebapçısı vardır. Bu lezzet daha çok restoranlarda yapılsa da herkes evde Adana kebap nasıl yapılır? diye düşünmüştür ister istemez ve elbette hepimizin sevdiği bu lezzeti evde kendiniz yapmayı da mutlaka denemişsinizdir. Hangi tarifi uygularsanız uygulayın Adana’da yediğiniz tadı yakalayabilmeniz mümkün değildir. Bu yörenin etleriyle alakalıdır. Çukurova bölgesinde yetişmiş erkek kuzu budu bulsanız dahi aynı kuyruk yağını farklı bir şehirde temin edebilmeniz ne yazık ki çok zordur.  Toroslarda yetişen kuzuların tadından farklıdır. Yine de elinizdeki malzemelerle Adana’dakine en yakın tadı yakalayabilmeniz için doğru tarifi uygulamanız önemlidir.

Adana Kebabı İçin Malzemeler

  • 1 kilogram erkek kuzu eti (but bölgesinden)
  • 250 gr. kuyruk yağı
  • 2 adet kırmızı biber
  • Kırmızı toz biber
  • Tuz

Adana Kebabının Yapılışı

1 kg. kuzu eti, kuyruk yağıyla birlikte zırh yardımıyla kıyılır. Hazırlanan zırh kıyması tuzla birlikte yoğrulur.  Kırmızı biberlerin içindeki çekirdekler çıkartılır ve onlar da ince ince kıyılır.  Elde sıkılarak kırmızı biberlerin suyu çıkartılır ve ardından onlar da kıymaya eklenir ve yeniden yoğrulur. Ardından kırmızı toz biberi ekleyip bir süre daha yoğuruyoruz. Hazırladığımız kebabı elimizi soğuk suyla ıslatarak kebap şişlerine seri bir şekilde diziyoruz. Kebabın mangala düşmemesi için ne çok ince ne de çok kalın olması gerekmektedir. Eğer kıymayı iyi yoğurduysanız, fazla kıyma koymaya çalışmadıysanız ve eliniz soğukken kebapları yassı şişe geçirdiyseniz kebaplarınız şişten düşmeyecektir. Kebapları mangalda 5-6 dakika kadar çevirerek pişirin, arada kebabın yağını pide üzerine bastırarak alabilirsiniz.

Sunumu

Kebap tek başına yenmez yanında olmazsa olmaz garnitürleri vardır. Kebabın yanında en güzel giden garnitür summaklı soğal salatasıdır. Ayrıca közlenmiş biber, közlenmiş domates ve soğan ve maydonoz, turp, acılı ezme ve haydari kebabın yanına çok yakışır. Kebap mutlaka 4-5 farklı garnitürle birlikte servis edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir